چقدر احتمال دارد سکته کنید؟

قرار گرفتن در معرض صدای ترافیک می‌تواند خطر ابتلا به سکته را در افراد بالای 65 سال افزایش دهد.
به ازای هر 10 دسیبل افزایش صدای مزاحم ناشی از ترافیک در محیط خطر سکته در بین این گروه سنی نزدیک به یک چهارم افزایش پیدا می‌کند.
در این مطالعات که در دانمارک به انجام رسیده است محققان اعلام کردند علاوه بر آلودگی هوا و فاکتورهای دیگر مانند شیوه‌های مختلف زندگی، سر و صدای حاصل از ترافیک نیز نقش مهمی در افزایش خطر سکته در بین سالمندان بازی می‌کند.
دکتر مت سورنسن محقق ارشد از موسسه سرطان و بیماری‌های همه گیر در کپنهاگ آلمان که این مطالعات را انجام داده است در این باره گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد صدای ترافیک نقش مهمی در ابتلا به سکته در سالمندان دارد.
مطالعات قبلی هم نشان می‌دهد سر و صدای حاصل از ترافیک می‌تواند فشار خون انسان را افزایش داده و احتمال حمله قلبی را بیش‌تر کند. هر سال 150 هزار نفر در بریتانیا سکته می‌کنند. بیش از 90 درصد این افراد بالای 65 سال سن دارند.
سکته قلبی یکی از شایع‌ترین علل مرگ و میر بعد از بیماری‌های قلبی و سرطان در کشور انگلستان به حساب می‌آید.
در این تحقیقات بیش از 57 هزار نفر شرکت داشتند که بین 50 تا 64 سال سن داشتتند. زندگی این افراد به مدت 10 سال تحت نظر کارشناسان قرار گرفت و در این مدت هزار و 881 نفر دچار سکته شدند.
افراد شرکت کننده در این تحقیقات در خانه‌هایی زندگی می‌کردند که میزان سر و صدای ناشی از ترافیک آن بین 40 تا 82 دسیبل بود. این مطالعات نشان داد افرادی که در مکان‌هایی با سر و صدای بالای 60 دسیبل زندگی می‌کنند با احتمال بیش‌تری نسبت به دیگران در خطر سکته قرار دارند.
تقریبا نزدیک به یک پنجم سکته‌ها به واسطه زندگی افراد در مکان‌های شلوغ اتفاق می‌افتد و در صورتی که سالمندان محل زندگی خود را تغییر داده و به مکان‌های آرام‌تر و به دور از ترافیک بروند می‌توان از درصد زیادی از این بیماری‌ها پیشگیری کرد.

به نقل از خبر آنلاین

/ 0 نظر / 14 بازدید